В днешно време оригинални парфюми се продават къде ли не. Лесно човек може да се снабди с маркови парфюми на ниски цени или пък на много висока такава. Всеки от нас има в своя дом поне по едно шишенце с ароматната течност. Тя ни служи да изразим себе си, като ароматите са много, а големите производители на мъжки парфюми продължават да се стараят да измислят нови и нови аромати и да откриват все повече и повече благоуханни цветя. Жените си остават лидери в консумацията на парфюми. Тези ароматни шишенца са се превърнали в неизменна част от техния тоалет. Те не са по-маловажни от обувките или дрехите, когато отиваме на вечеря, работа, тържество или клуб.
Всъщност манията на жените по парфюмите се е зародила още по времето на древна Месопотамия или по-точно преди около четири хиляди години. Наскоро учените откриха на остров Кипър колби, парфюмни шишенца и фунии за извличане и съхранение на ароматите от цветя. Това откритие доказа, че парфюмите са се родили в древния свят, а за техен откривател се смята жена на име Тапути. Тя била химик и се занимавала с дестилацията на ароматни цветя и билки. Тя дестилирала различни билки и цветя заедно с други ароматни вещества, а след това ги филтрирала. В последствие отново дестилирала пропуските. По този начин тя започнала да извлича ароматите на цветята. Това, както всичко ново, станало достояние на богатите хора, а фараоните в Египет направо се влюбили в тях. Така лесно парфюмите достигнали до Азия и Европа.
Когато говорим за Европа и за парфюми то трябва да споменем, че днес Италия и Франция са основните производители на тези ароматни вещества. Но за да се случи това парфюмите трябвало повторно да се докажат. Ако те успели да превземат древния свят, то това не можело да се каже за средновековието. По ред причини парфюмите били забравени. По време на Ренесанса монаси от Флоренция отново се заели да дестилират цветя и билки. Техните продукти стигнали до унгарската кралица. Тя направо се влюбила в тях и заповядала нейните химици да започнат производството на парфюми. Така се родила унгарската вода. Кралицата често използвала парфюмите, а по този начин те достигнали и до останалите части на Европа. От там историята е ясна. Днес парфюм е синоним на аромат и красота. Но това нямаше да се случи без помощта на жените.
Статията е предоставена от Dolce.bg